jaiule2.JPG

Polski miód

Jak sama nazwa wskazuje to miody pochodzące z terenów Polski. Wbrew naszemu przekonaniu Polska nie jest specjalnie dobrym miejscem do produkcji miodów. Sezon u nas krótki, pogoda zmienna, pszczoły już w sierpniu należy przygotowywać do zimy, podkarmiać. Dla porównania w Ameryce południowej sezon trwa cały rok i nie ma kosztów zimowania. Na naszych terenach można uzyskać kilkanaście, no może kilkadziesiąt rodzajów miodu, w USA- ponad 300...

 

Polski miód, czy zatem warto?

Warto. Tereny mamy jeszcze stosunkowo czyste, a pszczelarstwo na niezłym poziomie, wkładamy w nie sporo pracy i serca, ale nie stronimy od nowoczesności. To dosyć dobra kombinacja- miód jest ciągle naturalnym miodem, ale ma wysoką jakość.

 

Jakie polskie miody?

Kilkanaście rodzajów naturalnych miodów odmianowych. Największą popularnością cieszy się miód lipowy. Najwięcej jest wielokwiatowego i rzepakowego. Delikatna akacja, mocna gryka i wrzos. Do tego nieco spadzi, mniszkowy, nawłociowe, jak się trafią, czasem z fasoli, ogórecznika, malina i co tam jeszcze może zakwitnąć w sensownej ilości.

 

Polskie miody, to tylko tradycja?

Zdecydowanie nie. Tradycja jest dobra i miody mają ugruntowaną markę, ale kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Nie chcemy się cofać, idziemy do przodu. Powstały nowe miody i nie ma się czego wstydzić- wyznaczamy standardy światowe w ich tworzeniu. Miody kremowane z owocami, z przyprawami, balsamiczne, bakalie w miodzie, nowe miody pitne… Jest się czym pochwalić i z czego być dumnym. Zmienia się wizerunek Polski w świecie, Polskich Miodów również.

 

Dla każdego coś dobrego.

Każdy ma swój gust, każdy znajdzie wśród polskich miodów coś dla siebie. Szacowna babcia nieprzychylnym okiem patrząca na nowości, ale i współczesny biznesmen chcący pochwalić się czymś oryginalnym zagranicznym partnerom. Młoda matka dbająca o rodzinę i wesoły student o zwariowanych pomysłach. Miód z imbirem, maliny w miodzie, miód pitny o smaku bananowym czy tradycyjna lipa. Polskie miody zmieniły się i przed nimi dobre perspektywy.

 

Znane? A może nie?

Polska to dziwny kraj jak mawiał bohater kabaretu… Polskie miody są dziś znane w Europie zachodniej, a u nas jakby nieco mniej. Najbardziej zakochali się w nich… Norwegowie i Finowie! Te zimne nacje doceniają smak wykwintnych polskich miodów i chętnie je kupują, mimo, że na tych rynkach ceny są znacznie wyższe niż w Polsce. Wiedzą, że dobre rzeczy muszą kosztować i są gotowi za nie zapłacić. Dla wielu z nich polski miód, znaczy tyle co najlepszy miód…

Najlepiej znane polskie miody posiadają odmienny smak, barwę właściwości, oto niektóre z nich…

Miód wielokwiatowy 

Może posiadać bardzo różnorodną barwę, która zależy od rodzaju kwiatów dominujących w okolicy. Miód ten ma zastosowanie w chorobach alergicznych dróg oddechowych- astmie oskrzelowej atopowej (alergenna) lub katarze siennym (pyłkowica).Zalecane jest przeprowadzenie kuracji polegającej na zwiększaniu dawki miodu: począwszy od jednej łyżeczki od herbaty rano i stopniowo zwiększając dawkę dzienną do piętnastu łyżeczek. Następnie, powoli zmniejsza się dawkę, aż do jednej łyżeczki. Poprawa następuje u 90% leczonych osób. Miód wielokwiatowy jest doskonałym źródłem energii dla cierpiących na choroby serca i naczyń, wspomaga również wątrobę w detoksykacji organizmu w wypadku chorób wątroby i woreczka żółciowego. Stosuje się go jako naturalny lek przy przeziębieniach i grypie. Miód ten działa również wzmacniająco, polecany jest zwłaszcza jako codzienny składnik diety w okresie jesienno-zimowym.

Miód rzepakowy 

miód rzepakowyMa po krystalizacji zwykle białą barwę i specyficzną konsystencję. Miód ten stanowi bogate źródło boru, który jest niezbędny do budowy kości i właściwej pracy śledziony oraz tarczycy. Zawartość cukrów prostych sprawia, ze jest on cennym wsparciem w chorobach serca i układu krążenia. Ponadto stabilizuje ciśnienie krwi i hamuje proces miażdżycowy. Miód rzepakowy korzystnie wpływa na choroby wątroby, nerek, układu moczowego i dróg żółciowych, jest doskonałą odżywką regeneracyjną, a także wspomaga leczenie zapalenia górnych dróg oddechowych, łagodzi kaszel i wzmacnia odporność organizmu. Jego spożywanie jest zalecane przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Można go również stosować jako okład przy trudnych do zaleczenia ranach.

Miód gryczany

Zawiera najwięcej enzymów pośród polskich miodów i posiada silne właściwości antybiotyczne. Jest również bogatym źródłem witaminy C i magnezu. Zapobiega i wspiera leczenie chorób serca i układu krążenia. Polecany jest również dla osób cierpiących na cukrzycę niezależną od insuliny. Spożywanie tego miodu korzystnie wpływa na nerwicę wegetatywną. Ponad to miód gryczany zawiera dużo żelaza i białka, dlatego jest cennym elementem wspomagającym leczenie niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza. Miód gryczany szczególnie polecany jest dla osób po operacjach, wypadkach z dużą utratą krwi, osłabionych fizycznie i psychicznie. Bywa również zalecany przy osłabieniu słuchu, wzroku i kłopotach z pamięcią.

Miód lipowy

Zawiera wiele różnorodnych składników i dlatego znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie i odżywianiu. Odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną i jest uważany za doskonały środek wspomagający leczenie przeziębień, schorzeń dróg oddechowych- zwłaszcza nosa i gardła. Stosuje się go przy grypie, zapaleniu oskrzeli i zapaleniu płuc. Miód lipowy działa napotnie, przeciwgorączkowo, przeciwkaszlowo i wykrztuśnie. Dzięki dużej zawartości olejków eterycznych zabija drobnoustroje występujące na błonach śluzowych dróg oddechowych. Szczególnie silnie działa na gronkowce i paciorkowce, także grzyby chorobotwórcze. Polecany jest ludziom cierpiącym na choroby serca i układu krążenia, a także przy schorzeniach układu nerwowego. Miód lipowy stosuje się przy dolegliwościach ginekologicznych, stanowi także szczególnie cenny środek dla chorych na cukrzycę niezależną od insuliny (cukrzyca typu II), ponieważ zawiera duże ilości fruktozy.

Miód akacjowy

To najsłodszy ze wszystkich naszych miodów i dlatego jest szczególnie lubiany przez dzieci. Stanowi cenną odżywkę regeneracyjną w sytuacjach zmęczenia fizycznego i umysłowego. Doskonale nadaje się do słodzenia napojów, deserów i innych potraw. Wpływa korzystnie na proces leczenia przy schorzeniach układu pokarmowego, a zwłaszcza wrzodach żołądka i dwunastnicy. Miód akacjowy wspomaga leczenie schorzeń nerek i układu moczowego, działa uspakajająco, wskazany jest także przy przeziębieniach. Miód akacjowy można stosować również zewnętrznie, przy chorobach skóry- smarowanie nim ran zapobiega rozwojowi gronkowców i paciorkowców, co zapobiega powstaniu zgorzeli. Doskonałe są maseczki stosowane jako stały element pielęgnacji skóry.

Miód spadziowy.

Miody spadziowe występują w kilku odmianach: spadź liściasta, iglasta (Najlepiej znana spadź jodłowa). Spadź liściasta i iglasta mogą bardzo różnić się pomiędzy sobą (w obrębie danego miodu), ponieważ ich skład zależy od składu lasów w danym rejonie. Ich barwa kształtuje się od bursztynowej, do bardzo ciemnej, niemal czarnej. Różnią się również smakiem- od łagodnego, do mocnego i o przypalonej nucie smakowej. Spadź jodłowa powstaje na monokulturze jodły i posiada charakterystyczny, delikatny smak. Szczególnie jest polecana dla osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego. Dotyczy to zarówno przeziębień, jak i przewlekłych dolegliwości dróg oddechowych.

Miód wrzosowy

posiada ciemną barwę i stosunkowo ostry smak. Powszechnie uważa się, że jest to miód posiadający szczególnie dobroczynne działanie dla mężczyzn narażonych na powstanie raka prostaty. Jego spożywanie zmniejsza ryzyko zachorowania na tę dolegliwość. Spożywanie tego miodu wspomaga również pracę mięśnia sercowego i dostarcza cennej energii w okresie jesienno- zimowo- wiosennym. Dlatego jest szczególnie wskazany dla osób starszych, osłabionych i uskarżających się na spadek sił życiowych w tym okresie.


Od dnia 01/02/2022 do dnia 31/07/2022r dla towarów spożywczych objętych wcześniej stawką 5 % VAT - obowiązuje stawka podatku obniżona do wysokości 0 % VAT X