Wosk pszczeli

Co to jest i skąd się bierze?
Wosk pszczeli to wydzielina pszczół, młodych robotnic (12-18 dniowe), powstaje w specjalnych gruczołach. Wosk służy pszczołom do budowy plastrów, w których przechowują miód, pierzgę, wychowują młode, itd.

Co zawiera?
Składa się z około 300 substancji chemicznych, głównie esterów powstałych z kwasów tłuszczowych i wyższych alkoholi. Stanowią one około 75 % wosku pszczelego. 11-17% stanowią węglowodory, 12-16% to wolne kwasy tłuszczowe, a reszta to barwniki, substancje aromatyczne, alkohole, biopierwiastki, itd.

Do czego służy wosk pszczeli?
Pierwsze, co się narzuca to oczywiście świece woskowe. Stosowano je od niepamiętnych czasów, jednak były produktem raczej elitarnym, drogim. Z czasem zaczęto stosować wosk w wielu dziedzinach życia. Robi się z niego impregnaty do mebli, skór(buty), drewna, itd. Delikatne kosmetyki naturalne, wykorzystywany jest w przemyśle (Np. wyrób modeli do form odlewniczych), smarowania linek spadochronów, nabłyszczania produktów spożywczych, w farmacji, chemii i wielu innych dziedzinach, czasem bardzo zadziwiających.

Świeca z wosku pszczelego, coś specjalnego?
Oczywiście, dzięki wielu składnikom ma fantastyczny wpływ na mikroklimat w pomieszczeniu. Jonizuje powietrze, niweluje dym papierosowy, jej ciepły blask kojąco wpływa na człowieka, poprawia samopoczucie, daje poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Stosowano je w Kościołach, ale i rytuałach magicznych, dzięki czemu przenosi nas w strefę sacrum, kieruje myśli ku wyższym sprawom, pozwala skupić się na wyjątkowych tematach.

Czy są jakieś szczególne świece?
Tak. Można zrobić świece z pyłem bursztynowym, posiadające dodatkowe walory zdrowotne. Można wykonać świece barwione o kilku kolorach lub wybielone, ale takie kolorowe świece tracą wiele ze swojego uroku, jedynie czarne mają w sobie coś specjalnego, ale trudno je uzyskać, więc są naprawdę drogie…

Wosk techniczny, czemu zawdzięcza swoją cenę?
Dlatego, iż jest go niewiele. Z jednego ula pozyskuje się zwykle około 300 gram wosku rocznie. Trzeba go wytopić z plastrów, oczyścić, przygotować do dalszej obróbki. To żmudna praca, do tego część wosku pszczelarze przeznaczają na własne potrzeby, do produkcji węzy, nic zatem dziwnego, że wosku jest mało i nie jest najtańszym produktem.

Ile wosku można nabyć na wolnym rynku?
Mało. Zadziwiająco mało, jednorazowo może kilkadziesiąt kilogramów. Zwykle nawet taka ilość nie jest dostępna, a poszukiwania kończą się raczej bez spodziewanych efektów. Zachęcamy do sprawdzenia samemu, a następnie zapraszamy do nas. Nie gwarantujemy, iż uda się nam sprostać każdemu zamówieniu, ale czasem możemy pomóc w zdobyciu tego produktu.

Podsumowując:

Szukasz wosku pszczelego :) ?


Zapraszamy na zakupy

Wosk pszczeli dla wnikliwych.

Wosk pszczeli to produkt naturalny znany człowiekowi od niepamiętnych czasów. Niegdyś żuto go wraz z miodem i pierzgą, dzięki czemu zapobiegał chorobom jamy ustnej, później stał się surowcem do produkcji świec, delikatnych kosmetyków, zagościł w przemyśle, farmacji, sacrum, magii… Obecnie jest poszukiwanym produktem naturalnym, którego ilości są mocno ograniczone.

Wosk pszczeli wytwarzają robotnice w wieku 12-18 dni, zwane woszczarkami. Jest on wydzieliną specjalnych gruczołów zlokalizowanych na brzusznej stronie odwłoka pszczoły. Wydzielany jest na zewnątrz w postaci cieniutkich łuseczek o masie 0.8- 2mg. Wosk powstaje w ulu, gdy temperatura wynosi 30-36 stopni Celsjusza i obecna jest matka pszczela. Pszczoły z wosku budują plastry, które są magazynami miodu, pierzgi, itd. W naszych warunkach jedna rodzina produkuje około 300 gram wosku rocznie. Pozyskuje się go z plastrów, lub zasklepów (wieczka zamykające komórki plastra z miodem). Dokonuje się t3ego poprzez wytapianie wosku w topiarkach elektrycznych lub słonecznych. Wosk następnie jest oczyszczany, klarowany i odlewany w kręgi (czy inne formy) w celu dalszego przechowywania i przetwarzania.

Wosk pszczeli posiada konsystencję stałą i miły, miodowo- propolisowy aromat. Barwę od żółtej do żółto szarawej („kawa z mlekiem”). Wosk pszczeli topi się temperaturze 62-66 stopni Celsjusza, rozpuszcza się w benzynie, chloroformie, terpentynie i innych rozpuszczalnika organicznych.

Czasem można spotkać się z naturalnym, białym woskiem pszczelim, jednak jego ilość jest znikoma, gdyż pochodzi on z dziewiczych, świeżych plastrów. Taki wosk nie jełczej, ma nieco wyższą temperaturę topnienia i praktycznie jest nie do kupienia (nie mylić z woskiem bielonym).

Wosk pszczeli składa się z ponad 300 substancji chemicznych, są to głównie estery, węglowodory i kwasy tłuszczowe.

Wosk pszczeli posiada działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, jednak obecnie stosuje się go raczej do zastosowań technicznych (głównie do wyrobu świec), w przemyśle farmaceutycznym.

Świece wykonane z naturalnego wosku pszczelego charakteryzują się ciepłym kolorem płomienia (wynika to ze stosunkowo niskiej temperatury spalania), przyjemnym klimatem, który tworzą w danym pomieszczeniu, jonizacją powietrza i neutralizacją dymu papierosowego. Doskonale nadają się na upominki, ponieważ kojarzą się z naturą i pewną szlachetności, sięgającą nieco w sferę sacrum. Stanowią doskonały element dekoracyjno- handlowy w sklepach ze zdrową żywnością, delikatesach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych (Np. formy zwierząt z logo danej firmy), czy elitarnych hotelach. Oczywiście nie każdy zechce wydać dodatkowe fundusze na elitarne promowanie swojej działalności, podobnie jak na kawior czy mercedesa…


Od dnia 01/02/2022 do dnia 31/07/2022r dla towarów spożywczych objętych wcześniej stawką 5 % VAT - obowiązuje stawka podatku obniżona do wysokości 0 % VAT X