Podkategorie
Miody kremowane z różnymi dodatkami to miody mieszane z dodatkiem rozmaitych ingrediencji. Nie brak tu owocowych smaków, korzennych przypraw, zamorskich specjałów! Ostre zestawienia, delikatne kompozycje, urzekające delikatesy, a wszystko to zdrowe i dla Waszej rozkoszy. Trudno się im oprzeć, zresztą nie ma powodu. Warto spróbować i uwierzcie- nie będziecie żałować!
Rozmaite łakocie w miodzie. Zdrowe, smaczne, każdy ma jakiś ulubiony frykas i znajdzie coś dla siebie. Bakalie to nie tylko smakołyki, wiele z nich zawiera cenne składniki odżywcze, oleje, mikroelementy, białka. Stanowią doskonałe uzupełnienie diety, a przy tym wybornie smakują.
Poza tym nie przypadkiem, w tej kategorii znalazły się bakalie w miodzie, a nie miód z bakaliami, bo nie żałujemy bakalii :)
Połączyliśmy doskonałe owoce ze zdrowymi miodami, żadnych konserwantów, syropów, zagęszczonych soków, itd. Miód i susz owocowy. Koniec operacji. Proste. Jak wszystko co genialne- kiedy się już to wie. Wiele z nich doskonale nadaje się do herbaty, jako dodatek śniadaniowy- zarówno do pieczywa, jak i jogurtów, płatków śniadaniowych, musli, mleka... Niektóre są wprost wymarzone jako dodatek do kawy, czy kawy z mlekiem. Albo herbaty miętowej, czy zielonej. Malina z miodem do herbaty na przeziębienia, truskawka z miodem dla dzieciaczków do twarożku, na kanapkę, do musli, płatków, lodów. Czarna porzeczka, bogactwo witamin, samo zdrowie, na przeziębienie lepszy nawet niż ten z malinami. A jaki smak! Dodajesz do herbaty i masz owocowy napar, zamiast herbat smakowych jak znalazł. Zwyczajnie coś unikalnego, wyjątkowego - dla wyjątkowych ludzi.
Jeśli szukają Państwo słodkiego upominku dla gości weselnych , to to jest najlepsza propozycja. Słodko i ładnie, zapraszamy.
Naturalne miody spadziowe i nektarowe. Delikatne i ostre, zwykle ciemne spadzie... Czyste odmianowo miody nektarowe. Zdrowie stworzone przez słońce, kwiaty i pszczoły. Złocisty miód akacjowy, leczący żołądek i skórę. Lipowy na przeziębienia, gryczany i rzepakowy na serce. Ostry wrzos dla Panów... Łagodny wielokwiatowy. Zdrowie i słodycz zaklęta w miód.
Balsamiczne miody to finezja smaku, unikalna propozycja dla prawdziwych smakoszy. Jest znanym specjałem wykwintnej kuchni francuskiej i włoskiej, natomiast na polskim rynku stanowi nowość.
Istnieje miód balsamiczny o bardzo ciemnym kolorze, a także odmiana jasna, o barwie wiosennego miodu. Oba rodzaje nieco różnią się smakiem, a cechą wspólną jest to, że posiadają pięć odmian smakowych: bardzo łagodną, łagodną, średnio ostrą, ostrą i bardzo ostrą.
Miodu balsamicznego używa się podobnie jak ketchupu czy musztardy, posiada on jednak znacznie więcej zastosowań kulinarnych. Nadaje się jako dodatek do mięs: ciemnych, ciężkich- polecamy tu odmianę od średnio ostrej, poprzez ostrą do bardzo ostrej. Delikatniejsze mięsa lepiej (naszym zdaniem) komponują się z miodem balsamicznym łagodnym i bardzo łagodnym.
Miód korzenny jest wybornym dodatkiem do serów i chociaż łagodne wersje wydają się być odpowiedniejsze, zapewne wiele gatunków sera wyśmienicie smakuje z miodem bardzo ostrym. Miody te są szczególnie godne polecenia do zapiekanek serowo-ziemniaczanych, a także niektórych przystawek i warzyw.
Z myślą o owocach morza, rybach, krewetkach, itp. Powstała, wspomniana na wstępie wersja miodu balsamicznego o jasnej barwie (doskonały również do kompozycji serowych, przystawek, itd., gdzie kolor ma istotne znaczenie dla estetyki dania).
Miodów korzennych można również używać w procesie przygotowania mięsa- powodują jego kruszenie i wzbogacają bukiet smakowy. Mogą także stanowić komponent wykwintnych sosów, dodatek do makaronów, itp. Miód balsamiczny (korzenny) to specjał dla odbiorcy o wyrobionym smaku, ceniącego sobie to, co najlepsze.
Kaszuby to kraina piękna, ale surowa. Natura czysta, a życie twarde. Nie brak tu borów, lasów, łąk i jezior, mszarów i uroczysk. Bałtyk dmucha morską bryzą i tworzy specyficzny klimat. Lato trwa krótko, ale gdy kwitną kwiaty to na całego, słońce budzi aromat kwiatów, ziół, traw, zapach sosnowej żywicy unosi się ponad świetlistymi borami, na łąkach feria barw, oszołamiający zapach, brzęczenie pracujących pszczół. Trwa misterium: Magia Bożej transformacji. Ze Słońca, Ziemi, Wody i Powietrza kwiaty i Pszczoły stwarzają perłę smaku, esencję zdrowia, cud natury... Rodzi się MIÓD KASZUBSKI.
Sprawdź także
Od dnia 01/02/2022 do dnia 31/07/2022r dla towarów spożywczych objętych wcześniej stawką 5 % VAT - obowiązuje stawka podatku obniżona do wysokości 0 % VAT X